Yazılımcılar Ne Kadar Kazanıyor?

Yazılımcılar Ne Kadar Kazanıyor?

Ülkemiz dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında yazılımcılığa yönelik büyük bir ilgi söz konusudur. Teknolojik gelişmelerin ve her geçen gün sayısı artan web sitelerinin sebep olduğu bu büyük ilgi nedeniyle insanlar yazılımcılığa daha fazla merak salıyor, bu meslek hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışıyor. Elbette, yazılımcılık mesleğiyle ilgili en çok sorulan soruların başında da yazılımcıların ne kadar kazandığı sorusu geliyor. Eğer siz de bu sorunun cevabını arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Yazılımcı Olmak İçin Ne Gerekir?

Yazılım ile ilgilenen pek çok kişinin merak ettiği sorulardan birisi de bu alanda çalışmak için kişinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğidir. Yazılımcılık genel olarak geniş bir kavram olduğundan bir kişinin öncelikle hangi alanlarla ilgilendiğine karar vermesi gerekir. Elbette, alan bilgisinin yanı sıra hangi branşta çalışırsa çalışsın bir yazılımcının sahip olması gereken özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

·        Bir yazılımcının araştırmacı kişiliğe sahip olması ve araştırma yapmayı bilmesi gerekir.

·        Yaratıcılık, yazılım alanında çalışan bir kişinin sahip olması gereken özellikler arasındadır.

·        Programcılığın temeli matematik olduğu için bir yazılımcının yeterli matematik becerisine sahip olması gerekir.

Üniversite Okumadan Yazılımcılık Yapılır mı?

Eğer yazılımcılık yapmak istiyorsanız ancak üniversitede gerekli bölümü okumadıysanız o zaman hiç endişelenmenize gerek yok. Zira, yazılımcı olmak için bu alanda üniversite eğitimi almanıza gerek yok. Elbette, alan hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak ve işinizi ne yaptığınızı bilerek yapmak için bu alanda eğitim veren üniversite bölümlerinden mezun olmanız faydanızadır. Ancak, yazılım konusunda eğitim veren onlarca kurs ve atölye sayesinde üniversite eğitimi olmadan yazılımcılık konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazılımcılık İyi Kazandırır Mı?

Yazılımcılık hakkında en çok sorulan sorulardan birisi de yazılımcılığın iyi kazandıran bir meslek olup olmadığıdır. Bu konuda her ne kadar kesin bir şey söylemek mümkün olmasa da çoğu yazılımcının ortalama üstüne maaşlar aldığını söylemek mümkün. Yazılımcılığın en büyük avantajı size serbest çalışma olanağı sunmasıdır ve herhangi bir yere bağlı olmadan tamamen internetten aldığınız işler ile kendinize bir gelir oluşturmanıza imkan tanımasıdır.

Bir yazılımcı, kendi portfolyo sitesini kurarak gayet kısa bir süre içerisinde çok sayıda müşteriye ulaşabilir ve böylece herhangi bir yere bağlı olmadan da gelir elde edebilir. Aynı şekilde, serbest çalışanlara yönelik internet sitelerinden de faydalanarak bağımsız müşterilerin işlerini üstlenip para kazanmak yazılımcıların yapabileceği şeyler arasındadır. Kısacası, yazılımcılık iyi kazandırır.

Sign in
Services
Blog